Net (2026)
Den magiske grammatik (2025)
Det magiske menneske (2024)
De forsvundne (2024)
Indeks til Grimoire (2023)
Grimoire (2022)
Horror 2 (2021)
Historier (2021)
Af Christian Birchs efterladte papirer (2020)
Adfærd (2019)
Liv (2019)
Møde (2018)
Teorien om alting (2017)
Drøm (2016)
Hitler (2015)
Religion (2015)
Roman (2014)
Horror 1 (2013)
Danmark (2012)
Bibelen (2011)
9999 (2010)
Hjernen (2006)
Det overnaturlige (2004)
Rum (2001)

Erwin Neutzsky-Wulff er et svært forfatterskab. Det synes både nye og erfarne læsere.

Er du helt ny, kan det imidlertid være ekstra svært at knække koden til at komme videre end de første 50 sider i bogen. Vi har samlet en række artikler under Forfatterskabet, som forhåbentlig kan hjælpe dig videre i læsningen.

CHRISTIAN BIRCHS INDBUNDNE PAPIRER

På en tid, hvor romaner er på 60 sider, kan det næppe undre, at et monstrum som AF CHRISTIAN BIRCHS EFTERLADTE PAPIRER bliver mødt med hævede øjenbryn af bogtrykker og bogbinder. Skriftstørrelsen er mindre end i de tre foregående romaner, men dog stadig absolut læselig.

Dette kunstgreb har gjort det muligt at få bogen ned på 868 sider, men det er dog stadig en mundfuld! Selvfølgelig bliver den på omtrent samme tykkelse som HJERNEN, men hvis du har et eksemplar stående i reolen, vil du sikkert have bemærket, at ryggen med årene er blevet noget konkav med en del ridser efter opslagene.

CHRISTIAN BIRCHS EFTERLADTE PAPIRER skal du gerne kunne efterlade dine børnebørn, og det kræver, at der bliver gjort lidt mere ved den. I modsætning til HJERNEN er den naturligvis solid hardcover.

Derudover bliver den garnhæftet, altså ”syet” ligesom de gamle, ”rigtige” bøger – en procedure, forlaget hermed er gået over til. Alt dette tjener naturligvis ikke just til at nedsætte fremstillingsomkostningerne.

Ikke desto mindre ser vi os, i tillid til et pænt antal bestillinger, i stand til at sælge den til den sædvanlige pris, den dobbelte størrelse til trods. Bogen er sat til at udkomme til november i år.

Romanen ”Net” udkommer 1. maj 2026.

I samme ombæring er vi i gang med ny hjemmeside. Bær over med os, hvis der er noget, som ikke virker. Send os endelig en mail på kontakt@enwforlag.dk med eventuelle spørgsmål.

NET, maj 2026.

”Vi er alle sammen for længst holdt op med at leve i den virkelige verden. Det var måske ikke tilfældigt, at jeg begyndte at drømme, da jeg blev tilsluttet Nettet.

Blot var det andre drømme og et andet Net. Jeg føler det strammes, som en fysisk virkelighed, der haler ind på mig.

Jeg vidste jo nok, at min skærm var en af en blækspruttes millioner af arme, the World Wide Web, og at jeg var gået i Nettet.

Der var blot ingen, der havde fortalt mig, at der var en edderkop i spindet, der drømte mine drømme, drømte mig. Jeg ville ønske, at jeg vidste, hvad den vil med mig.” Læs mere under Udgivelser.

Vi sender en mail rundt, når der er nyt.

Hvis du gerne vil på listen over læsere, der får sådanne lejlighedsvise nyheder, kan du sende en mail til os på kontakt@enwforlag.dk. Besøg os på Facebook.