Net (2026)
Den magiske grammatik (2025)
Det magiske menneske (2024)
De forsvundne (2024)
Indeks til Grimoire (2023)
Grimoire (2022)
Horror 2 (2021)
Historier (2021)
Af Christian Birchs efterladte papirer (2020)
Adfærd (2019)
Liv (2019)
Møde (2018)
Teorien om alting (2017)
Drøm (2016)
Hitler (2015)
Religion (2015)
Roman (2014)
Horror 1 (2013)
Danmark (2012)
Bibelen (2011)
9999 (2010)
Hjernen (2006)
Det overnaturlige (2004)
Rum (2001)

Erwin Neutzsky-Wulff er et svært forfatterskab. Det synes både nye og erfarne læsere.

Er du helt ny, kan det imidlertid være ekstra svært at knække koden til at komme videre end de første 50 sider i bogen. Vi har samlet en række artikler under Forfatterskabet, som forhåbentlig kan hjælpe dig videre i læsningen.

FORORD TIL ROMAN

FORORD

Jeg har en svaghed for satellitfotos, især den slags, hvor man kan zoome ind og ud. Finde sin plads i verden, leksikonet, historien. Hvor forskelligt er ikke mågens perspektiv fra mandens i jollen!

Min nabo har netop afsluttet arbejdet med at asfaltere sin have på hundrede kvadratmeter, hvorimod min kvarte hektar på ti år er vokset til en egeskov. Den er omgivet af en tornerosehæk af ti meter høje bøgetræer, og dog holder de ikke verden og tiden ude nær så effektivt som hans i hast optømrede plankeværk.

For ham er verden ikke mere påtrængende, end at man altid kan skifte program, og tiden er gået i stå. Enhver antydning af, at i morgen muligvis ikke bliver ligesom i dag eller i går eller sidste uge – medmindre han finder den i et tilbudskatalog – preller fuldstændig af på ham.

At et økonomisk baseret samfund mister sin økonomiske basis, er blot at regne for en krise, og i modsætning til almindelig medicinsk sprogbrug, en, patienten altid står igennem. Naturkatastrofer er noget, man samler ind til, og global opvarmning kun en teori – ligesom evolutionsteorien.

Det betyder heller ikke noget, at et folks højtbesungne pacifisme og tolerance i kraft af et direktiv pludselig forvandler sig til paranoia og krigsvanvid, eller højst, at de bemyndigede, der sikrer, at alt er og forbliver ved det gamle, ikke sover på posten. Argumentet (om nogen skulle føle behov for et sådant) er, at vi står under beskyttelse, af Gud, Fremskridtet og den Gode Vilje.

Klimaflygtninge vil blive afvist ved grænsen – beklager, prøv Sverige! Allersværest er det at forstå, at selve realiteterne, den fælles virkeligheds veltrimmede hæk, som vi har så let ved at tage for horisonten, er et fait accompli.

At ammestuehistorierne om liv og død, forelskelse og raseri, guder og dæmoner, i sidste ende kan vise sig mere virkelige end mødetiderne og festtalerne. Denne bog er ikke skrevet til min nabo, for før eller siden må vi lade de døde begrave deres døde.

Det er ikke populært, og jeg nærer da heller ingen illusioner om, at denne højst aparte bog bliver en bestseller. Der er dog som bekendt ikke noget så galt, at det ikke er godt for noget, og det gælder også skibsforlis.

I det foreliggende tilfælde ligger den formildende omstændighed lige for. Der bliver ingen trængsel i redningsbådene.

Romanen ”Net” udkommer 1. maj 2026.

I samme ombæring er vi i gang med ny hjemmeside. Bær over med os, hvis der er noget, som ikke virker. Send os endelig en mail på kontakt@enwforlag.dk med eventuelle spørgsmål.

NET, maj 2026.

”Vi er alle sammen for længst holdt op med at leve i den virkelige verden. Det var måske ikke tilfældigt, at jeg begyndte at drømme, da jeg blev tilsluttet Nettet.

Blot var det andre drømme og et andet Net. Jeg føler det strammes, som en fysisk virkelighed, der haler ind på mig.

Jeg vidste jo nok, at min skærm var en af en blækspruttes millioner af arme, the World Wide Web, og at jeg var gået i Nettet.

Der var blot ingen, der havde fortalt mig, at der var en edderkop i spindet, der drømte mine drømme, drømte mig. Jeg ville ønske, at jeg vidste, hvad den vil med mig.” Læs mere under Udgivelser.

Vi sender en mail rundt, når der er nyt.

Hvis du gerne vil på listen over læsere, der får sådanne lejlighedsvise nyheder, kan du sende en mail til os på kontakt@enwforlag.dk. Besøg os på Facebook.