Net (2026)
Den magiske grammatik (2025)
Det magiske menneske (2024)
De forsvundne (2024)
Indeks til Grimoire (2023)
Grimoire (2022)
Horror 2 (2021)
Historier (2021)
Af Christian Birchs efterladte papirer (2020)
Adfærd (2019)
Liv (2019)
Møde (2018)
Teorien om alting (2017)
Drøm (2016)
Hitler (2015)
Religion (2015)
Roman (2014)
Horror 1 (2013)
Danmark (2012)
Bibelen (2011)
9999 (2010)
Hjernen (2006)
Det overnaturlige (2004)
Rum (2001)

Erwin Neutzsky-Wulff er et svært forfatterskab. Det synes både nye og erfarne læsere.

Er du helt ny, kan det imidlertid være ekstra svært at knække koden til at komme videre end de første 50 sider i bogen. Vi har samlet en række artikler under Forfatterskabet, som forhåbentlig kan hjælpe dig videre i læsningen.

RECEPTION PÅ ”DANMARK” LØRDAG DEN 6. OKTOBER I VINSTRUP

I anledning af udgivelsen af min Danmarkshistorie holder vi reception i Vinstrup lørdag den 6. oktober kl. 15-20. Der er GRATIS ADGANG, hvad enten du har tænkt dig at købe bogen eller ej, du skal bare melde dig til SENEST mandag den 1. oktober, så vi ved, hvor meget champagne og ædelse vi skal købe.

PROGRAM

15.00 Velkomst

16.00 førsteopfører vi

EN DEMOKRAT EFTER DØDEN

Demokraten …………….. Philippe Christiansen, Aarhus Teater

Mefistofeles …………….. Svend E. Kristensen, Mediet og Masken

Præsten …………………. Rene Jensen

Engel …………………….. Chresteria Neutzsky-Wulff

Døden ……………………. Erwin Neutzsky-Wulff

Kor af de efterlevende … Anders Bohn Jespersen, Jakob Kowalski

17.00 Oplæsning af den nye ADAM HOMO

17.30 Åbning af bogkasser og signering

19.00 Aftensmad

Hvis du er i bil, skal du køre ca. 20 km. ud ad Hadsundvejen, indtil du kommer til Stangerum, hvor du drejer til højre. Efter omtrent en kilometer kommer du til Vinstrup, hvor vores lille gods er centralt placeret bag en enorm hæk. Det hele foregår i et tidligere gymnastikhus på grunden – Tinghøjvej 35 var tidligere en skole, før det en kirke, og endnu tidligere et soltempel.

Er du til fods, tager du bus 237 fra Randers. Vi vil tilråde, at du tager den, der afgår fra busholdepladsen i Randers klokken 14.00. Den er i Stangerum 14.31, så har du god tid til spadsereturen.

HUSK AT MELDE DIG TIL SENEST MANDAG DEN 1. OKTOBER, HVIS DU HAR TÆNKT DIG AT DUKKE OP!

 

Romanen ”Net” udkommer 1. maj 2026.

I samme ombæring er vi i gang med ny hjemmeside. Bær over med os, hvis der er noget, som ikke virker. Send os endelig en mail på kontakt@enwforlag.dk med eventuelle spørgsmål.

NET, maj 2026.

”Vi er alle sammen for længst holdt op med at leve i den virkelige verden. Det var måske ikke tilfældigt, at jeg begyndte at drømme, da jeg blev tilsluttet Nettet.

Blot var det andre drømme og et andet Net. Jeg føler det strammes, som en fysisk virkelighed, der haler ind på mig.

Jeg vidste jo nok, at min skærm var en af en blækspruttes millioner af arme, the World Wide Web, og at jeg var gået i Nettet.

Der var blot ingen, der havde fortalt mig, at der var en edderkop i spindet, der drømte mine drømme, drømte mig. Jeg ville ønske, at jeg vidste, hvad den vil med mig.” Læs mere under Udgivelser.

Vi sender en mail rundt, når der er nyt.

Hvis du gerne vil på listen over læsere, der får sådanne lejlighedsvise nyheder, kan du sende en mail til os på kontakt@enwforlag.dk. Besøg os på Facebook.